E-Switch PV4F2B011G-3R1
Part No.:
PV4F2B011G-3R1
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PV4F2B011G-3R1.pdf
Description:
SWITCH PB SPDT 2A 24V
Comments
PV4F2B011G-3R1 Specifications
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
2A (DC)
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
24 V
Illumination Type, Color:
LED, Blue/Green/Red
Illumination Voltage (Nominal):
1.8, 2.8, 2.8 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 19.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C