E-Switch PV4F2H011G
Part No.:
PV4F2H011G
Manufacturer:
E-Switch
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PV4F2H011G.pdf
Description:
SWITCH PB DPDT 2A 24V
Comments
PV4F2H011G Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
E-Switch
Series:
PV4, LAMB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Anti-Vandal
Circuit:
DPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
2A (DC)
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Round, Button, Flush
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Black
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 19.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C