E-Switch PV4F2H011G-341-M01
Part No.:
PV4F2H011G-341-M01
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PV4F2H011G-341-M01.pdf
Description:
SWITCH PB DPDT 2A 24V
Comments
PV4F2H011G-341-M01 Specifications
Type:
Anti-Vandal, Illuminated
Circuit:
DPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
2A (DC)
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
24 V
Illumination Type, Color:
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal):
2.8 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 19.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C