E-Switch PV4F2Y011-341-M26
Part No.:
PV4F2Y011-341-M26
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PV4F2Y011-341-M26.pdf
Description:
SWITCH PB DPST-NO/NC 2A 24V
Comments
PV4F2Y011-341-M26 Specifications
Circuit:
DPST-NO/NC
Switch Function:
On-Mom, Off-Mom
Current Rating (Amps):
2A (DC)
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Marking:
Power Symbol
Illumination Type, Color:
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal):
2.8 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 19.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C