E-Switch PV7F2Y011-311
Part No.:
PV7F2Y011-311
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PV7F2Y011-311.pdf
Description:
SWITCH PB DPST-NO/NC 2A 48V
Comments
PV7F2Y011-311 Specifications
Series:
PV7, LAMB
Switch Function:
On-Mom, Off-Mom
Current Rating (Amps):
2A (DC)
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
48 V
Illumination Type, Color:
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):
1.8 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C