E-Switch PV7F2Y011-344
Part No.:
PV7F2Y011-344
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PV7F2Y011-344.pdf
Description:
Switches
Comments
PV7F2Y011-344 Specifications
Series:
PV7
Switch Function:
On-Mom, Off-Mom
Current Rating (Amps):
2A (DC)
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
48 V
Illumination Type, Color:
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.00mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C