Nisshinbo Micro Devices Inc. R1111N151B-TR-FE
Part No.:
R1111N151B-TR-FE
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.R1111N151B-TR-FE.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT23-5
Comments
R1111N151B-TR-FE Specifications
Series:
R1111N
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
8V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
70 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C