Nisshinbo Micro Devices Inc. R1114D151A-TR-FE
Part No.:
R1114D151A-TR-FE
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-563, SOT-666
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.R1114D151A-TR-FE.pdf
Description:
IC REG LIN 1.5V 150MA SON1612-6
Comments
R1114D151A-TR-FE Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series:
R1114x
Package/Case:
SOT-563, SOT-666
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.7V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
95 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C