Nisshinbo Micro Devices Inc. R1114Q151B-TR-FE
Part No.:
R1114Q151B-TR-FE
Package:
SC-82A, SOT-343
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.R1114Q151B-TR-FE.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SC82AB
Comments
R1114Q151B-TR-FE Specifications
Package/Case:
SC-82A, SOT-343
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.7V @ 150mA
Current - Output:
150mA
PSRR:
70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C