Nisshinbo Micro Devices Inc. R1116D151D-TR-FE
Part No.:
R1116D151D-TR-FE
Package:
SOT-563, SOT-666
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.R1116D151D-TR-FE.pdf
Description:
IC REG LIN 1.5V 150MA SON1612-6
Comments
R1116D151D-TR-FE Specifications
Series:
R1116x
Package/Case:
SOT-563, SOT-666
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.86V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
18 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB ~ 53dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C