Nisshinbo Micro Devices Inc. R1163D151B-TR-FE
Part No.:
R1163D151B-TR-FE
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-SMD, Flat Leads
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.R1163D151B-TR-FE.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA 6SON
Comments
R1163D151B-TR-FE Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series:
R1163x
Package/Case:
6-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.68V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
100 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Reverse Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C