Nisshinbo Micro Devices Inc. R1180N151C-TR-FE
Part No.:
R1180N151C-TR-FE
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.R1180N151C-TR-FE.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT23-5
Comments
R1180N151C-TR-FE Specifications
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.9V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C