Renesas Electronics Corporation R5F212K2SNFP#V2
Part No.:
R5F212K2SNFP#V2
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Microcontrollers
Package:
32-LQFP
Description:
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32LQFP
Shipping
Inventory:300
Comments
R5F212K2SNFP#V2 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
32-LQFP
Series:
R8C
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
R8C
Core Size:
16-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
LINbus, SIO, UART/USART
Peripherals:
POR, PWM, Voltage Detect, WDT
Number of I/O:
25
Program Memory Size:
8KB (8K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 9x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C (TA)