Renesas Electronics Corporation R5S72030W200FP
Part No.:
R5S72030W200FP
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Microcontrollers
Package:
240-BFQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.R5S72030W200FP.pdf
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 240QFP
Shipping
Inventory:121
Comments
R5S72030W200FP Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
240-BFQFP
Series:
SuperH® SH7200
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
SH2A-FPU
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
200MHz
Connectivity:
CANbus, I2C, SCI, SSI, SSU, USB
Peripherals:
DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
82
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
80K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.1V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C (TA)