Renesas R7FS7G27G3A01CFP#AA0
Part No.:
R7FS7G27G3A01CFP#AA0
Manufacturer:
Renesas
Category:
Microcontrollers
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.R7FS7G27G3A01CFP#AA0.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 3MB FLASH 100LFQFP
Comments
R7FS7G27G3A01CFP#AA0 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Renesas
Package/Case:
100-LQFP
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM® Cortex®-M4F
Core Size:
32-Bit
Speed:
240MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, MMC/SD, QSPI, SCI, SPI, SSI, UART/USART, USB
Peripherals:
DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
70
Program Memory Size:
3MB (3M x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
64K x 8
RAM Size:
640K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x12b SAR; D/A 2x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)