Sullins Connector Solutions RBC20HETI
Part No.:
RBC20HETI
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.100
Comments
RBC20HETI Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Card Type:
Non Specified - Dual Edge
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
Number of Positions:
20
Card Thickness:
0.062" (1.57mm)
Number of Rows:
1
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Single
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
10.0µin (0.25µm)
Contact Type:
Cantilever
Color:
Green
Flange Feature:
Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C