onsemi RC1117S33T
Part No.:
RC1117S33T
Manufacturer:
onsemi
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RC1117S33T.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT223-4
Comments
RC1117S33T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
7.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.2V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
PSRR:
72dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C