Nisshinbo Micro Devices Inc. RD5RW15BA-TR-FE
Part No.:
RD5RW15BA-TR-FE
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-82A, SOT-343
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RD5RW15BA-TR-FE.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 50MA SC82AB
Comments
RD5RW15BA-TR-FE Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series:
Rx5RW
Package/Case:
SC-82A, SOT-343
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
8V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 1mA
Current - Output:
50mA
Current - Quiescent (Iq):
3 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C