Nisshinbo Micro Devices Inc. RD5RW18CA-TR-FE
Part No.:
RD5RW18CA-TR-FE
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RD5RW18CA-TR-FE.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 50MA SC82AB
Comments
RD5RW18CA-TR-FE Specifications
Voltage - Input (Max):
8V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.09V @ 1mA
Current - Output:
50mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C