Nisshinbo Micro Devices Inc. RN5RF25BA-TR-FE
Part No.:
RN5RF25BA-TR-FE
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RN5RF25BA-TR-FE.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1A SOT23-5
Comments
RN5RF25BA-TR-FE Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series:
RN5RF
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 100mA
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
50 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
60dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C