Nisshinbo Micro Devices Inc. RP100N251B-TR-FE
Part No.:
RP100N251B-TR-FE
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RP100N251B-TR-FE.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 200MA SOT23-5
Comments
RP100N251B-TR-FE Specifications
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 150mA
Current - Output:
200mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C