Nisshinbo Micro Devices Inc. RP104K321B-TR
Part No.:
RP104K321B-TR
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RP104K321B-TR.pdf
Description:
IC REG LIN 3.2V 150MA DFN1010-4
Comments
RP104K321B-TR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series:
RP104x
Package/Case:
4-UDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.32V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
1.5 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C