Nisshinbo Micro Devices Inc. RP109N091B-TR-FE
Part No.:
RP109N091B-TR-FE
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RP109N091B-TR-FE.pdf
Description:
IC REG LINEAR 0.9V 150MA SOT23-5
Comments
RP109N091B-TR-FE Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series:
RP109x
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed):
0.9V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.91V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
70 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)