Nisshinbo Micro Devices Inc. RP109N151B-TR-FE
Part No.:
RP109N151B-TR-FE
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RP109N151B-TR-FE.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT23-5
Comments
RP109N151B-TR-FE Specifications
Voltage - Input (Max):
5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.54V @ 150mA
Current - Output:
150mA
PSRR:
75dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)