Nisshinbo Micro Devices Inc. RP130N151B-TR-YE
Part No.:
RP130N151B-TR-YE
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RP130N151B-TR-YE.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT23-5
Comments
RP130N151B-TR-YE Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Series:
RP130x
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.84V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
58 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
80dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)