Nisshinbo Micro Devices Inc. RP170H301B-T1-FE
Part No.:
RP170H301B-T1-FE
Package:
SOT-89-5/6
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.RP170H301B-T1-FE.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3V 300MA SOT89-5
Comments
RP170H301B-T1-FE Specifications
Series:
RP170x
Package/Case:
SOT-89-5/6
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.85V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
40 µA
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)