ABLIC Inc. S-13R1E21-A4T2U3
Part No.:
S-13R1E21-A4T2U3
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-SMD, Flat Leads Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.S-13R1E21-A4T2U3.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.1V 150MA HSNT4-B
Comments
S-13R1E21-A4T2U3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Series:
S-13R1
Package/Case:
4-SMD, Flat Leads Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.1V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.28V @ 100mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
1 µA
Current - Supply (Max):
9 µA
PSRR:
70dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Overcurrent, Reverse Current, Thermal Shutdown
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)