Infineon Technologies S27KL0642DPBHA020
Part No.:
S27KL0642DPBHA020
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Memory
Package:
24-VBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.S27KL0642DPBHA020.pdf
Description:
IC PSRAM 64MBIT HYPERBUS 24FBGA
Comments
S27KL0642DPBHA020 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
HYPERRAM™ KL
Package/Case:
24-VBGA
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
PSRAM
Technology:
PSRAM (Pseudo SRAM)
Memory Size:
64Mbit
Memory Organization:
8M x 8
Memory Interface:
HyperBus
Clock Frequency:
166 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
36ns
Access Time:
36 ns
Voltage - Supply:
2.7V ~ 3.6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)