Infineon Technologies S6E1B36E0AGV20000
Part No.:
S6E1B36E0AGV20000
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Microcontrollers
Package:
80-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.S6E1B36E0AGV20000.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 560KB FLASH 80LQFP
Comments
S6E1B36E0AGV20000 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package/Case:
80-LQFP
Series:
FM0+ S6E1B3
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM® Cortex®-M0+
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
40MHz
Connectivity:
CSIO, I2C, LINbus, SmartCard, UART/USART, USB
Peripherals:
I2S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
65
Program Memory Size:
560KB (560K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.65V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)