Intel S87C51FA24SF76
Part No.:
S87C51FA24SF76
Manufacturer:
Intel
Category:
Microcontrollers
Package:
44-QFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.S87C51FA24SF76.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44QFP
Comments
S87C51FA24SF76 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Intel
Package/Case:
44-QFP
Series:
87C
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
MCS 51
Core Size:
8-Bit
Speed:
24MHz
Connectivity:
SIO
Peripherals:
PWM, WDT
Number of I/O:
32
Program Memory Size:
8KB (8K x 8)
Program Memory Type:
OTP
EEPROM Size:
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)