NXP Semiconductors S912ZVHL32F1CLQ
Part No.:
S912ZVHL32F1CLQ
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Category:
Microcontrollers
Package:
144-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.S912ZVHL32F1CLQ.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 144LQFP
Shipping
Inventory:300
Comments
S912ZVHL32F1CLQ Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Package/Case:
144-LQFP
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
HCS12Z
Core Size:
16-Bit
Speed:
32MHz
Connectivity:
CANbus, I2C, LINbus, SCI, SPI
Peripherals:
DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
100
Program Memory Size:
32KB (32K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
2K x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
5.5V ~ 18V
Data Converters:
A/D 8x10b SAR
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)