NXP USA Inc. S912ZVHY32F1CLQ
Part No.:
S912ZVHY32F1CLQ
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microcontrollers
Package:
144-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.S912ZVHY32F1CLQ.pdf
Description:
MAGNIV 16-BIT MCU, S12Z CORE, 32
Shipping
Inventory:212
Comments
S912ZVHY32F1CLQ Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
144-LQFP
Series:
S12 MagniV
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
S12Z
Core Size:
16-Bit
Speed:
32MHz
Connectivity:
CANbus, I2C, LINbus, SCI, SPI
Peripherals:
DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
100
Program Memory Size:
32KB (32K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
2K x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)