NXP USA Inc. S9S12HA32J0VLHR
Part No.:
S9S12HA32J0VLHR
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microcontrollers
Package:
64-LQFP
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP
Comments
S9S12HA32J0VLHR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
64-LQFP
Series:
HCS12
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
HCS12
Core Size:
16-Bit
Speed:
32MHz
Connectivity:
EBI/EMI, I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI
Peripherals:
LCD, Motor control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
50
Program Memory Size:
32KB (32K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
4K x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 6x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (TA)