NXP USA Inc. S9S12P32J0MLHR
Part No.:
S9S12P32J0MLHR
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Microcontrollers
Package:
64-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.S9S12P32J0MLHR.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP
Comments
S9S12P32J0MLHR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
64-LQFP
Series:
HCS12
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
HCS12
Core Size:
16-Bit
Speed:
32MHz
Connectivity:
CANbus, SCI, SPI
Peripherals:
LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
49
Program Memory Size:
32KB (32K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
4K x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.72V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 10x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)