Infineon Technologies SAF-TC1100-L100EB-G BB
Part No.:
SAF-TC1100-L100EB-G BB
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Microcontrollers
Package:
208-LBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.SAF-TC1100-L100EB-G BB.pdf
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 208LBGA
Shipping
Inventory:933
Comments
SAF-TC1100-L100EB-G BB Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package/Case:
208-LBGA
Series:
TC11xx
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
TriCore™
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
100MHz
Connectivity:
EBI/EMI, FIFO, I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals:
DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
72
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
144K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.43V ~ 1.58V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)