Infineon Technologies SAF-TC1130-L150EB-GBB-G
Part No.:
SAF-TC1130-L150EB-GBB-G
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Microcontrollers
Package:
208-LBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.SAF-TC1130-L150EB-GBB-G.pdf
Description:
32-BIT RISC FLASH MCU
Comments
SAF-TC1130-L150EB-GBB-G Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package/Case:
208-LBGA
Series:
TC11xx
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
TriCore™
Core Size:
32-Bit
Speed:
150MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, FIFO, I2C, IrDA, SPI, USB
Peripherals:
DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
72
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
124K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.43V ~ 1.58V, 3.14V ~ 3.47V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)