NKK Switches SCB15P10B-4FA
Part No.:
SCB15P10B-4FA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.SCB15P10B-4FA.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 125V
Comments
SCB15P10B-4FA Specifications
Current Rating (Amps):
10A (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Color - Actuator/Cap:
Green
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 12.50mm Dia
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C