NKK Switches SCB15P10D-1A
Part No.:
SCB15P10D-1A
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.SCB15P10D-1A.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 125V
Comments
SCB15P10D-1A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
NKK Switches
Series:
SCB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Panel Mount, Rear
Type:
Standard
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
10A (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Black
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
Solder Lug
Ingress Protection:
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 12.50mm Dia
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C