Freescale Semiconductor SCF5250LAG100
Part No.:
SCF5250LAG100
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Category:
Microcontrollers
Package:
144-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.SCF5250LAG100.pdf
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 144LQFP
Shipping
Inventory:300
Comments
SCF5250LAG100 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Package/Case:
144-LQFP
Series:
SCF52xx
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
Coldfire V2
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
100MHz
Connectivity:
EBI/EMI, I2C, IDE, Memory Card, SPI, UART/USART
Peripherals:
DMA, I2S, POR, Serial Audio, WDT
Number of I/O:
57
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.08V ~ 1.32V
Data Converters:
A/D 6x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (TA)