Vishay Siliconix SIP21107DVP-28-E3
Part No.:
SIP21107DVP-28-E3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
PowerPAK® TSC-75-6
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.SIP21107DVP-28-E3.pdf
Description:
IC REG LIN 2.8V 150MA TSC75-6
Comments
SIP21107DVP-28-E3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Series:
Package/Case:
PowerPAK® TSC-75-6
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.22V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
85 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
72dB ~ 38dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features:
Enable, Power Good
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C