SiTime SIT9025AM-12-33S-40.000000
Part No.:
SIT9025AM-12-33S-40.000000
Manufacturer:
SiTime
Category:
Oscillators
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.SIT9025AM-12-33S-40.000000.pdf
Description:
MEMS OSC XO 40.0000MHZ LVCMOS
Comments
SIT9025AM-12-33S-40.000000 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
SiTime
Series:
SiT9025
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Base Resonator:
MEMS
Type:
XO (Standard)
Frequency:
40 MHz
Function:
Standby (Power Down)
Output:
LVCMOS
Voltage - Supply:
3.3V
Frequency Stability:
±25ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
9.5mA
Ratings:
AEC-Q100
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-PQFN (2.5x2)
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)