Oslo Switch SLM1A12VD4M9T
Part No.:
SLM1A12VD4M9T
Manufacturer:
Oslo Switch
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.SLM1A12VD4M9T.pdf
Description:
SWITCH PB SPST-NO 10A 250VAC
Comments
SLM1A12VD4M9T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Oslo Switch
Series:
S
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Current Rating (Amps):
10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
14 V
Actuator Type:
Square, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Green
Illumination Type, Color:
Incandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal):
12 VAC/DC
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection:
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 27.94mm x 22.35mm