Oslo Switch SLM1A250V1M9CDT
Part No.:
SLM1A250V1M9CDT
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.SLM1A250V1M9CDT.pdf
Description:
SWITCH PB SPST-NO 10A 250VAC
Comments
SLM1A250V1M9CDT Specifications
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Current Rating (Amps):
10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
14 V
Color - Actuator/Cap:
Red
Illumination Type, Color:
Neon, Red
Illumination Voltage (Nominal):
250 VAC
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 27.94mm x 22.35mm