Oslo Switch SLM5A28V4M9-B
Part No.:
SLM5A28V4M9-B
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.SLM5A28V4M9-B.pdf
Description:
SWITCH PB DPST-NO/NC 10A 250VAC
Comments
SLM5A28V4M9-B Specifications
Circuit:
DPST-NO/NC
Switch Function:
On-Mom, Off-Mom
Current Rating (Amps):
10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
14 V
Color - Actuator/Cap:
Green
Illumination Type, Color:
Incandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal):
28 VAC/DC
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 27.94mm x 22.35mm