Freescale Semiconductor SPC5633MF1MLQ40
Part No.:
SPC5633MF1MLQ40
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Category:
Microcontrollers
Package:
144-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.SPC5633MF1MLQ40.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP
Comments
SPC5633MF1MLQ40 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Freescale Semiconductor
Package/Case:
144-LQFP
Series:
MPC56xx Qorivva
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
e200z3
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
40MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
Peripherals:
DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
80
Program Memory Size:
1MB (1M x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.25V
Data Converters:
A/D 32x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)