Microchip Technology SST25VF064C-80-4C-Q2AE-T
Part No.:
SST25VF064C-80-4C-Q2AE-T
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Memory
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.SST25VF064C-80-4C-Q2AE-T.pdf
Description:
IC FLASH 64MBIT SPI/DUAL 8WSON
Comments
SST25VF064C-80-4C-Q2AE-T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
SST25
Package/Case:
8-WDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Non-Volatile
Memory Format:
FLASH
Technology:
FLASH
Memory Size:
64Mbit
Memory Organization:
8M x 8
Memory Interface:
SPI - Dual I/O
Clock Frequency:
80 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
2.5ms
Access Time:
Voltage - Supply:
2.7V ~ 3.6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)