STMicroelectronics STLQ020PU19R
Part No.:
STLQ020PU19R
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.STLQ020PU19R.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.9V 200MA 6DFN
Comments
STLQ020PU19R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
6-VFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.9V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.16V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
1 µA
Current - Supply (Max):
150 µA
PSRR:
52dB ~ 45dB (100Hz ~ 10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)