STMicroelectronics STM32F103R6T6
Part No.:
STM32F103R6T6
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Microcontrollers
Package:
64-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.STM32F103R6T6.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64LQFP
Comments
STM32F103R6T6 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
64-LQFP
Series:
STM32F1
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM® Cortex®-M3
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
72MHz
Connectivity:
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:
DMA, Motor Control PWM, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O:
51
Program Memory Size:
32KB (32K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
10K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)