STMicroelectronics STM32L031C6U6
Part No.:
STM32L031C6U6
Package:
48-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.STM32L031C6U6.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48UFQFPN
Comments
STM32L031C6U6 Specifications
Package/Case:
48-UFQFN Exposed Pad
Series:
STM32L0
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Core Processor:
ARM® Cortex®-M0+
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
38
Program Memory Size:
32KB (32K x 8)
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.65V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 10x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)