STMicroelectronics STM32L082KZT6
Part No.:
STM32L082KZT6
Package:
32-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.STM32L082KZT6.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 192KB FLASH 32LQFP
Comments
STM32L082KZT6 Specifications
Package/Case:
32-LQFP
Series:
STM32L0
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Core Processor:
ARM® Cortex®-M0+
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
23
Program Memory Size:
192KB (192K x 8)
EEPROM Size:
6K x 8
RAM Size:
20K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 10x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)